ID #1065

Instalacja kart sieciowych

Najnowszą wersję tego artykułu można znaleźć na http://www.shell.linux.se/effo/freesco/nics.html

Artykuł koncentruje się na FREESCO 0.3.x ale zawiera także przydatne informacje dla FREESCO 0.2.7 ponieważ większość z nich odnosi się do obydwu wersji.


Instalacja kart sieciowych

Celem tego dokumentu jest opisanie podstawowych kroków prowadzących do zainstalowania kart sieciowych i nakłonienia ich do działania pod FREESCO. W bardziej zaawansowanych przypadkach proszę skonsultować się z forum FREESCO. Są dwa rodzaje kart sieciowych, ISA i PCI, a proces ich instalacji trochę się różni. Ten dokument opisuje jak zainstalować oba typy.

Istnieje bardzo dobry dokument HTML o nazwie modules.html spakowany w archiwum modules-03x.zip, które może być pobrane ze strony http://freesco.sourceforge.net. Przeczytaj go a dowiesz się wielu ciekawych rzeczy. Większość zawartych tu informacji jest wzięta z tego właśnie dokumentu i całe uznanie powinno spłynąć na pierwotnego autora (którym najprawdopodobniej jest Lightning). Wszystkie inne informacje są wzięte z forum FREESCO i jedynie wkomponowane w ten dokument.

Nie jestem w żadnym przypadku ekspertem w tej dziedzinie. Jeżeli znajdziesz jakieś błędy lub chcesz coś skomentować skontaktuj się ze mną (z autorem wersji angielskiej - przyp. tłum.).

Karty sieciowe ISA

Ustawianie kart tego typu przeprowadza się w dwóch krokach. Po pierwsze karta musi mieć przypisany numer przerwania (IRQ) i bazowy adres wejścia/wyjścia (I/O address). Musisz się upewnić, że każda karta ma przypisany niepowtarzalny numer przerwania i adres we/wy. Nie możesz mieć dwóch kart z takim samym IRQ i I/O! Z powodzeniem używałem przerwań 10, 11, 12 i adresów we/wy 0x210, 0x300, 0x330. Nie poleca się używania przerwań poniżej 10. Kiedy karty są skonfigurowane, informacja o ich IRQ i I/O musi być wprowadzona we FREESCO. Robi się to używając opcji 53 setup'u FREESCO w części dla zaawansowanych.

Krok pierwszy może być przeprowadzony na trzy sposoby, zależnie od rodzaju posiadanych kart i wersji FREESCO której używasz. Jeśli masz naprawdę stare karty, IRQ i I/O są ustawiane zworkami na karcie. Żeby to zrobić, musisz znaleźć instrukcję obsługi karty sieciowej, która powie ci jak je prawidłowo poustawiać. Dla nowszych kart powinno istnieć narzędzie pod DOS, które może być użyte do jej skonfigurowania. W końcu, jeśli twoje karty wspierają technologię ISA PnP, możesz jej użyć aby je skonfigurować. Oznacza to, że polecisz aby FREESCO skonfigurowało karty co daje ci większą elastyczność niż gdybyś miał je konfigurować samemu. Aby skorzystać z ISA PnP, użyj opcji 22 w ustawieniach zaawansowanych setup'u albo uruchom rc_pnp setup z linii komend. Niestety ISA PnP jest wspierana jedynie w 03x, więc jeśli używasz 027 to nie znajdziesz tej opcji.

Przypis: Jeżeli używasz 027 albo 03x ale nie chcesz skorzystać z ISA PnP, musisz deaktywować PnP na karcie sieciowej. Zwykle robi się to przy użyciu narzędzia DOS'owego.

Podsumowując:

 • Jeśli twoja karta ma zworki, użyj ich aby ją skonfigurować.
 • Jeśli używasz 027, musisz skonfigurować karty sieciowe przy pomocy narzędzia DOS'owego. Jeżeli twoja karta wspiera technologię ISA PnP musisz ją deaktywować.
 • Jeśli używasz 03x i masz kartę obsługująca ISA PnP, możesz zdecydować czy chcesz używać tej technologii czy nie.
  • Jeżeli zdecydujesz się użyć ISA PnP, wykorzystaj narzędzie DOS'owe aby to włączyć. Następnie wybierz opcję 22 lub rc_pnp setup żeby skonfigurować kartę.
  • Jeżeli zdecydujesz się nie używać ISA PnP, wykorzystaj narzędzie DOS'owe aby to wyłączyć i skonfiguruj kartę ręcznie przy pomocy tego narzędzia.

Krok drugi ma na celu poinformowanie FREESCO o właściwościach kart. Robi się to całkiem prosto za pomocą opcji 53 w zaawansowanym setup'ie. Dla każdej karty sieciowej wprowadź te same wartości, które przypisywałeś w pierwszym kroku. Kiedy skończysz, zapisz zmiany i przeładuj system.

3Com 3C509(B)

Jest to karta sieciowa ze złączem ISA, ale różni się trochę od innych kart tego typu. Aby ją ustawić potrzebujesz kopii narzędzia 3c5x9cfg.exe. Jest ono częścią zestawu EtherDisc 6.1 Release dla kart 3C509(B); zobacz stronę. Narzędzie jest częścią dyskietki nr 2, którą możesz ściągnąć korzystająć z powyższego linku. Używa się go do konfiguracji kart. Jeśli masz kilka kart tego typu, ustaw każdą z nich za pomocą tego narzędzia mając w komputerze włożoną tylko jedną kartę na raz.

Wystartuj komputer w DOS'ie i uruchom narzędzie. Powinienieś:

 1. Wyłączyć PnP na karcie. Kiedy to zrobisz przeładuj komputer i wystartuj w trybie DOS'a. Uruchom narzędzie ponownie.
 2. Przypisz karcie przerwanie, które nie jest jeszcze używane.
 3. Przypisz karcie niewykorzystany adres bazowy I/O.
 4. Zapisz zmiany i zrestartuj komputer.

Dla kart 3C509 to wszystko co trzeba zrobić. FREESCO samo rozpoznaje te karty tak więc nie potrzebujesz uaktywniać ISA PnP (opcja 22) ani wprowadzać żadnych informacji w ustawieniach karty sieciowej (opcja 53). Kiedy skonfigurujesz je narzędziem DOS'owym, wszystko jest już zrobione!

Karty sieciowe PCI

Inaczej niż karty ISA, te karty nie są konfigurowane za pomocą zworek ani też narzędzi programowych; są konfigurowane przy użyciu BIOS'u. Żeby to działało musisz się upewnić, że ustawienie "PnP OS" (lub jakieś podobne) jest nieaktywne w BIOS'ie. Jeżeli nie, FREESCO nie będzie w stanie obsłużyć karty. Jeśli to ustawienie będzie nieodpowiednie to FREESCO prawdopodobnie wcale nie rozpozna twojej karty lub przypisze jej nieprawidłowe IRQ jak np. 0 albo 255.

Dla kart sieciowych PCI to już wszystko. Nie potrzebujesz wprowadzać żadnych informacji w opcji 53.

Rozwiązywanie problemów

FREESCO ma wbudowane wsparcie dla pewnej liczby kart sieciowych. Aby dowiedzieć się które karty są obsługiwane przez twoją wersję FREESCO wejdź na http://freesco.sourceforge.net i ściągnij plik zip pod nazwą modules-0xx.zip (gdzie xx oznacza twoją wersję FREESCO). Rozpakuj to archiwum a znajdziesz plik o nazwie modules.html, w którym jest lista kart sieciowych z obsługą wbudowaną w system. Jeżeli nie ma tam twojej karty, musisz poszukać dodatkowego sterownika. Archiwum zawiera całkiem sporą ilość sterowników i jest duża szansa, że twoja karta będzie obsługiwana. Wykonuj instrukcje z pliku modules.html opisujące sposób instalacji driver'ów.

Istnieją pewne przydatne polecenia, które mogą być użyte do wyśledzenia problemów z kartami sieciowymi. Komendy te odnoszą się do obu typów kart, ISA i PCI.

cat /proc/ioports

pokazuje adresy I/O wszystkich pomyślnie załadowanych sterowników, podczas gdy

cat /proc/interrupts

pokazuje dla nich przypisania przerwań. Możesz także użyć

dmesg | grep eth

po uruchomieniu systemu, aby dowiedzieć się które karty otrzymały jakie nazwy urządzeń.

Dla kart PCI możesz użyć także

cat /proc/pci

do pokazania listy wszystkich urządzeń PCI w komputerze. Ta informacja jest dostępna nawet wówczas, gdy nie został zainstalowany prawidłowy sterownik. Lista powie ci jak karty przypisały sobie przerwania. Jeśli IRQ wyglądają prawidłowo ale FREESCO nie znajduje żadnej z kart, musisz zainstalować dla nich nowe sterowniki.

Każda karta sieciowa ma przypisaną nazwę "eth", np. eth0 i eth1. Dzieje się to automatycznie i nie ma możliwości zmiany nazwy eth karty sieciowej. W większości przypadków nie ma znaczenia która karta otrzyma jaką nazwę. Jednakże jeśli masz dwie karty i jedna ma 10Mbit a druga 100Mbit, możesz zechcieć się upewnić, że karta 100Mbit jest używana w sieci wewnętrznej podczas gdy karta 10Mbit jest używana do łączenia się z Internetem. Załóżmy, że karta 100Mbit ma przypisaną nazwę eth0 a karta 10Mbit nazwę eth1. Domyślnie FREESCO będzie używało interfejsu eth0 do łączenia z Internetem czego byśmy nie chcieli w tym przypadku. Aby to zmienić wybierz opcję 62 w zaawansowanym setup'ie. Tutaj możesz określić którą kartę używać w jakiej sieci. Sieć 0 jest "uplink'iem", np. łącznikiem z Internetem i powinieneś zobaczyć, że dla tej sieci użyte jest eth0. Żeby użyć innej karty dla tej sieci po prostu zmień nazwę interfejsu (opcja 620) na eth1 i wtedy zostanie użyta karta 10Mbit. Zmień także nazwe interfejsu dla sieci 1 żeby korzystała z eth0.

//Fredrik


Ostatnio modyfikowane: Czw Sie 26 09:55:39 +0200 2004

Zaktualizowano: 2004-11-28 20:12
Autor: Levis
Revision: 1.0

Zmień język
 

wydrukuj ten wpis wydrukuj ten wpis
wyślij do znajomego wyślij do znajomego
Wyświetl jako plik PDF Wyświetl jako plik PDF
eksportuj jako XML eksportuj jako XML

Oceń ten wpis:

Średnia ocena: 3.15 z 5 (13 głosów)

bezużyteczny 1 2 3 4 5 najlepszy

Możesz skomentować ten wpis

Komentarz christian louboutin store (2011-06-08 11:08:35):
The most crucial christian louboutin store and sensitive christian louboutin shoes element for our purchasing is prada outlet the dealing hermes store price. If you hermes handbags want to buy a christian louboutin shoes replica handbag with juicy couture online high quality, you prada handbags should juicy couture shop prepare a juicy couture outlet reasonable amount of money. There is no prada store denying that those imitations are a little coach bags cheaper than those coach outlet original rolex store pieces tory burch outlet but they juicy couture outlet online should be a bit more expensive than those fake ones of inferior quality. As we all know that price has a close christian louboutin outlet relationship with rolex outlet quality. High quality replica handbags tory burch handbags come with reasonable coach store prices and can last juicy couture bags for long. While Burberry shop those imitations of herme soutlet extremely low rolex watches prices may Burberry handbags get worn burberry outlet out within a burberry store month.

Komentarz Office 2010 (2011-08-01 04:36:40):
Since this is a three Office 2010 user disc I tried to install Microsoft Office 2010 on an old laptop. That Outlook 2010 computer had Office 2007 Office 2003 running on it. The Microsoft outlook 2010 computer ran the Microsoft Office 2007 install program and I tried to upgrade Microsoft Office since it only gives you two choices, Office 2010 key upgrade and custom. It seemed to work but after sometime I got a setup failed Office 2010 professional message and Microsoft outlook is no longer on the MS Office 2007 programs list. When I run the Office 2010 download disc it advises me to repair or remove Office 2007 Professional Office 2003.

Komentarz cheap coach outlet (2011-09-29 08:26:40):
URL: [url=http://www.jacket-monclers.org/]Moncler Jackets Outlet Shop,Moncler Coats,Moncler Sale Online[/url] A+T+H: cheap coach outlet A+T: cheap coach outlet A: Moncler Jackets Outlet Shop,Moncler Coats,Moncler Sale Online name: 手工: 裸链: http://www.coachoutletonline-usa.net cheap coach outlet http://www.jacket-monclers.org Moncler Jackets Outlet Shop,Moncler

Komentarz Coach Outlet Online (2011-10-01 07:54:55):
MomentsafterBostonfelltotheOrioles,Coach Outlet Online Evan Longoria’s walk-off home run in the bottom of the 12th inning Chanel Bagsclinched the A.L. wild card for the Tampa Bay Rays. The unexpectedly quick developmentChanel Handbags makes it all but certain that the court will soon agreeMoncler Jacket to hear one or more cases involving the Obama administration’s health Louis Vuitton Handbagscare overhaul. With the Red one out away from victory,Coach Outlet Store closer Jonathan Papelbon surrendered three straight hits as Boston lost toChanel Handbags Outlet complete a historic collapse.If smallness was a subtext of Wednesday’sMoncler Shop show at the Roseland Ballroom, it made sense: smallness is one wayNorthFaceCoatstounderstandRadiohead’s“TheKingofLimbs.”swiraboutMoncler Shop OnlineAs rumors swirl about the couple's marriage, the actress was a no-show at "Bunraku" showing

Komentarz Coach Outlet Online (2011-10-01 07:59:14):
MomentsafterBostonfelltotheOrioles,Coach Outlet Online Evan Longoria’s walk-off home run in the bottom of the 12th inning Chanel Bagsclinched the A.L. wild card for the Tampa Bay Rays. The unexpectedly quick developmentChanel Handbags makes it all but certain that the court will soon agreeMoncler Jacket to hear one or more cases involving the Obama administration’s health Louis Vuitton Handbagscare overhaul. With the Red one out away from victory,Coach Outlet Store closer Jonathan Papelbon surrendered three straight hits as Boston lost toChanel Handbags Outlet complete a historic collapse.If smallness was a subtext of Wednesday’sMoncler Shop show at the Roseland Ballroom, it made sense: smallness is one wayNorthFaceCoatstounderstandRadiohead’s“TheKingofLimbs.”swiraboutMoncler Shop OnlineAs rumors swirl about the couple's marriage, the actress was a no-show at "Bunraku" showing

Komentarz Louis Vuitton Outlet (2011-10-15 01:56:26):
[url=http://www.lv-louisvuittonbags.net/]Louis Vuitton Handbags[/url] Burberry Outlet cheap louis vuitton bags Burberry Bag Burberry Outlet http://www.chanelbags-cocochanel.com Coco Chanel Handbags

Komentarz NHL hockey hats (2012-04-18 08:47:17):
Buying rayban aviator can often be confusing.So, ray ban discount are more than just an accessory to enhance your style.When it comes to Ray-Ban Aviator, since natural pearls are rare, most pearls used in jewelry are either cultured or imitation pearls.Among the most important NBA basketball hats buying tips are - always buy only from a reputed store and read thoroughly through the warranty policy.If not, then you can get new era canada engraved in the shape of your initials.The synthetically manufactured Ray-Ban Cats 5000 are less expensive than naturally mined stones.Browse through our buying la new era hats tips to get an insight into buying the right one.One of the most important NFL football hats buying tips when it comes to gemstones, is to beware of imitations in plastic and glass.